Технология по-велика и от Интернет
През човешката история сме имали малко изявени технологични промени, в сравнение с това, което предстои. Блокчейн технологията причинява смущения в глобален мащаб, като не само напълно пренарежда настоящите глобални екосистеми, но и променя начина, по който ще продължим живота си. Криптовалутите са само един малък аспект от многобройните и обещаващи възможности за използването на блокчейн, които ще се прилагат глобално, за да обхванат тази прозрачна, ефективна и изключително сигурна система.
Нека само повърхностно се спрем над някои от по-важните качества на Блокчейн преди да проследим най-популярните случаи на употреба.
Интелигентни договори :
Това е може би е най-важното свойство на технологията Digital Ledger (DLT), въведена първоначално от платформата Ethereum,а сега получила и още по-широко признание с включването си в настоящите Блокчейн проекти. Тези интелигентни договори ще ви позволят да разменяте анонимно или явно всички два актива в сигурна и прозрачна среда без какъвто и да е посредник.
Токенизация :
Прилагането на блокчейн означава работа с цифров токен към основната платформа, например както е Етер (ETH) за Ethereum Блокчейн & Lumens (XLM) за мрежата на Стрлар. Могат да се създават всевъзможни токени, който да бъдат персонализирани за нуждите на всеки бизне приложим във всяка обществена или частната мрежа.
Децентрализирана :
Демократизираният характер на технологията Блокчейн ни дава прозрачност и сигурност по отношение на съхранението и обработката на транзакциите. Тъй като повечето мрежи работят с някакъв консенсусен механизъм, манипулирането от всякакъв вид е рядкост.
Непрекъсваемост и сигурност :
Всяка информация, записана веднъж в блокчейн, не може да бъде променена или маниполирана, което добавя още един слой сигурността над данните в мрежата и я прави незаменима.Съществуват публично подобряващисе алгоритми, които се разработват и развиват сега в реално време. което прави много трудно да се проникне в системите или да се имплементира DDoS атака.
Разнородност:
И най-накрая има голямо разнообразие от мрежи на блокчейн, от които можете да избирате.
Federated – Най-рестриктивен, ограничен достъп, много по-добра мащабируемост, прозрачност и поверителност, напр. Централна банка или консорциум R3
С Ограничен достъп/ Частно – Достъпът може да бъде публичен или частен, но разрешение за проверка или одит за няколко само, опростено съответствие и обработка на данни, например Банкчейн
С Ограничен достъп / Public – Публична мрежа с отворен код, прозрачност и анонимност, без участие на трети страни, минимални разходи без нужда от поддръжка. Въпреки това, резултатът е бавната обработка, пример с Bitcoin
Хибрид – Комбинация от публично-частна мрежа с частично ограничено участие, Предлагаща гъвкавост с различни данни се съхранява частна и какво се съхранява в публичната книга. По-добра мащабируемост с консенсус, която не се изисква от всеки възел в мрежата, например като Hyperledger
И ако някой има някакви съмнения относно приемането на DLT, просто погледнете някои от заглавията от днес в пространството за Блокчейн:
„Националната фондова борса на Индия изпробва базираната на ХиперЛегжър платформа на блокчейн за провеждане на електронно гласуване за компании, които се търгуват на борсата“
„Телекомуникационният гигант AT&T обяви пакет от решения базирани върху Блокчейн веригите за своите корпоративни клиенти“
„Австрийското правителство ще използва услугата – дигитална нотариална заверка, базирана на Ethereum, за издаване на 1,15 милиарда евро (1,35 милиарда долара) от държавни облигации на търг за федерални облигации следващата седмица“
Разгледайте – Ключови области, за приложения на Блокчейн