Интелигентни договори – децентрализирано приложение, което изпълнява бизнес логика в отговор на дадени събития.
Изпълнението на интелигентните договори може да се изяви като обмен на пари, доставка на услуги, отключване на съдържание, защитено управление на цифрови права, или други видове манипулация на данни, както и например промяната на името на собственост върху земята. Интелигентните договори могат да се използват за налагане и защита на личните данни, например чрез улесняване на селективното освобождаване на защитени данни, за да се отговори на конкретно искане.
Съществуват и различни архитектури за това как програмите, които са в основата на интелигентните договори, се разработват, разпространяват, управляват и актуализират. Те могат да се съхраняват като част от блокчейн или друга технология на разпределена книга и да се интегрират в различни платежни механизми и цифрови борси, които могат да включват биткойн и други криптовалути.
Въпреки името, интелигентните договори не са правно обвързващи договори. Основната им функция е да изпълняват програмно бизнес логика, която изпълнява различни задачи, процеси или транзакции, които са програмирани в тях, за да отговорят на даден набор от условия. Трябва да се предприемат правни стъпки, за да се свърже това изпълнение с правно обвързващи споразумения между страните.
Примери за полза на интелигентни договори.
Приложение за фактуриране на товари с блокчейн на Walmart Canada
Walmart Canada внедри блокчейн приложение, което комбинира интелигентни договори с IoT за автоматизиране и на фактуриране на товари.

Как работят интелигентните договори?
Интелигентният договор е специален вид програма, която кодира бизнес логика, която работи на виртуална машина със специално предназначение , внедрена в блокчейн или друг тип разпределена книга.
Процесът по създаването на интелигентния договор започва с бизнес екип от разработчици, които описват своите изисквания и желаното поведение на смарт договора в отговор на различни нужди, събития или обстоятелства. Простите събития могат да бъдат условия като например разрешено плащане, получена пратка или праг за отчитане на електромера. По-сложната логика може да кодира по-сложни събития като изчисляване на стойността на деривативен финансов инструмент и обработка на търговия с дериват или автоматично освобождаване на застрахователно плащане в случай на смърт на човек или природно бедствие.
След като опишат границите и правилата, разработчиците работят в интелигентна платформа за писане на договори, за да разработят логиката и да я тестват, за да се уверят, че работи по предназначение. След като проекта е написан и тестван е той се предава на друг екип за проверка на сигурността. Това може да бъде вътрешен експерт или фирма, която е специализирана в проверката на сигурността на интелигентните договори. След като договорът бъде одобрен, той се разгръща в съществуващ блокчейн или друга инфраструктура за разпределен регистър .
След като интелигентният договор бъде внедрен, той е конфигуриран да проверява актуализации на събития от „оракул“, който по същество е криптографски защитен източник на поточни данни. Интелигентният договор се изпълнява, след като получи подходящата комбинация от събития от един или повече оракули.
Как работи блокчейн
Това са петте основни стъпки при изпълнение и проверка на транзакции и данни в блокчейн.
Приложения за смарт договори и блокчейн
Блокчейнът е идеален за съхранение на интелигентни договори поради сигурността и неизменимостта на технологията . Данните за интелигентен договор са криптирани в споделен регистър, което прави практически невъзможно загубата на информацията, съхранявана в блоковете .
Гъвкавостта е друго предимство на блокчейн технологията, която се включва в интелигентните договори. Разработчиците могат да съхраняват почти всеки тип данни в блокчейн и имат голямо разнообразие от опции за транзакции, от които да избират.
Интелигентните договори, базирани на блокчейн, помагат да се направят транзакциите и други бизнес процеси по-сигурни, ефективни и рентабилни, като по този начин се намаляват разходите за транзакции.
Например, още през ранната 2016 г., в Илинойс, се използва блокчейн, за да създаде база данни за прехвърляне и проследяване на собствености. Когато се случат тези транзакции, в допълнение към традиционния хартиен акт, купувачът получава и цифров токен, който може да се използва като доказателство за собственост.
В различни сектори на икономиката може да се възползват от помощта на blockchain-базирани смарт договори като и част от веригата за доставки. Автоматизирането на плащанията за здравеопазване с помощта на интелигентни договори може да намали свръхфактурирането и да предотврати измамите.
Музикалната индустрия може да запише собствеността върху музиката в блокчейна и след това да внедри интелигентен договор, за да гарантира, че се изплащат авторските права, когато музиката се използва за търговски цели. Интелигентните договори и блокчейн могат да бъдат от полза за автомобилната индустрия, като съхраняват лесно достъпна информация за поддръжката на превозните средства и историята на произшествията, пробега и собствеността.
Най-популярната платформа за смарт договори е Ethereum, която е и широко използвана платформа за криптовалута. Общността на Ethereum е разработила езика Solidity за писане на приложения за интелигентни договори, които са проектирани да работят в среда за изпълнение на виртуалната машина на Ethereum (EVM).
Други популярни среди за програмиране включват езика WebAssembly (WASM) и езика за моделиране на цифрови активи (DAML). WASM позволява на разработчиците да създават интелигентни договори, които могат да работят в уеб браузър и да бъдат интегрирани в блокчейн и други разпределени регистри, използвайки различни езици за програмиране като C, JavaScript , TypeScript и Rust. DAML е език, фокусиран върху предприятията, който е проектиран да моделира различни случаи на бизнес употреба и който също така помага за налагане на предпазни мерки за поверителност.
Предимства на интелигентния договор
Има няколко потенциални бизнес предимства от използването на интелигентните договори.
Разходна ефективност. Интелигентните договори обещават да автоматизират бизнес процеси, които обхващат организационните граници. Това може да елиминира много оперативни разходи и да спести ресурси, включително и персонал, необходим за наблюдение на напредъка на сложен процес, който се изпълнява в отговор на условия, които обхващат компаниите.
Скорост на обработка. Интелигентните договори могат да подобрят скоростта на обработка на бизнес процеси, които се изпълняват в множество предприятия.
Автономия. Интелигентните договори се изпълняват автоматично от мрежата и намаляват необходимостта от трета страна, която да управлява транзакциите между бизнеса.
Надеждност. Интелигентните договори също могат да се възползват от блокчейн регистри и други технологии за разпределена книга, за да поддържат проверим запис на цялата дейност, свързана с изпълнението на сложни процеси и която не може да бъде променена след факта. Той също така поддържа автоматизирани транзакции, които премахват потенциала за човешка грешка и гарантират точност при изпълнение на договорите.
Често срещани проблеми и предизвикателства с интелигентните договори
Има много проблеми и предизвикателства, които трябва да се имат предвид при планирането на въвеждането на интелигентен договор.
Сигурност. Интелигентните договори осигуряват определени ключови елементи в бизнес процес, който включва множество страни. Технологията обаче е нова и хакерите продължават да идентифицират нови нишши за атаки, които им позволяват да компрометират намерението на бизнеса, който е определил правилата. В първите дни на Ethereum хакерите на смарт договори успяха да откраднат 50 милиона долара в криптовалута. IEEE също така документира опасения относно несъответствия в инструментите, използвани за откриване на различни уязвимости в сигурността на интелигентните договори.
Интегритет. Един оракул (един от източниците на поточни данни, който изпраща актуализации на събития) трябва да защитава срещу фалшиви събития от хакери, които задействат интелигентните договори да се изпълняват, когато не трябва. Той трябва да бъде програмиран да генерира точно събития, което може да бъде предизвикателство за сложни сценарии.
Подравняване . Интелигентните договори могат да ускорят изпълнението на процеси, които обхващат множество страни, независимо дали са в съответствие с намерението и разбирането на всички страни. Но тази способност може също да увеличи въздействието на щетите, които могат да възникнат, когато събитията излязат извън контрол, особено когато няма начин да се спре или отмени неволното поведение. Изследователски фирми отбелязаха, че този проблем създава предизвикателства в мащабируемостта и управляемостта на интелигентните договори, които все още не са напълно разгледани.
Управление. За момента интелигентните договори са сложни за прилагане и управление. Те често са конфигурирани по начини, които ги правят трудни или невъзможни за промяна. Въпреки че това може да се счита за предимство в сигурността, страните не могат да направят никакви промени в споразумението за интелигентен договор или да включват нови подробности, без да се разработи нов договор.
История и създаване на смарт договори
Понятието за интелигентни договори е предложено за първи път от Ник Сабо още през 1994 г. Сабо е правен учен и криптограф, известен с това, че полага основите на цифровата валута. Тогава имаше малък интерес или активност към интелигентните договори, защото нямаше цифрова платформа или технология за разпределена книга, която да ги поддържа.
През 2008 г. криптовалутата Биткойн е разработена в блокчейн мрежа с разпределен регистър, който проследява всички парични транзакции. Тази технология позволи и разработването на кода за интелигентните договори, който и днес се използват за въвеждане на условията на договора в блокчейна.
Много платформи вече позволяват използването на интелигентни договори, включително Ethereum, Hyperledger, Tezos и Corda. Днес, с нарастващото приемане на биткойн и подкрепата на блокчейн технологиите, интелигентните договори стават все по-популярни.
Бъдещето на интелигентните договори
Интелигентните договори са сложни и техният потенциал надхвърля простото прехвърляне на активи. Те могат да изпълняват транзакции в широк спектър от области, от правни процеси до застрахователни премии до споразумения за групово финансиране до финансови деривати. Интелигентните договори имат потенциала да разграничат правните и финансовите полета чрез опростяване и автоматизиране на рутинни и повтарящи се процеси, за които хората които в момента заплащат на банките и адвокатите значителни такси.
Ролята на адвокатите също може да се промени в бъдеще, тъй като интелигентните договори придобиват такива възможности като решения за традиционни правни договори и адаптивни шаблони за интелигентни договори. Освен това способността на интелигентните договори не само да автоматизират процесите, но и да контролират поведението, както и техният потенциал за одит в реално време и оценки на риска, може да бъде от полза за съответствието.
Интелигентните договори също са обещаващи за автоматизиране на процеси, които се изпълняват на IoT и периферни изчислителни устройства. Например, компания за комунални услуги може да предложи услуга, при която интелигентните договори се изпълняват в отговор на промени в тарифите на мощност в координация с устройства, вградени в електромери. Например, когато цените достигнат определен праг, интелигентният договор може автоматично да изключи или да изключи енергоемките уреди като климатици, използвайки специално контролиран IoT контролер.
Друг потенциален случай на използване е интегрирането на интелигентни договори във вендинг машини, които биха могли да продават стоки в отговор на плащания с криптовалута.
В сценарий на веригата за доставки, интелигентните договори могат да отключат средства, след като товарният контейнер пристигне на местоназначението си, а сензорите за IoT показват, че той е останал неотворен и съдържанието е поддържано при правилната температура, подходяща влажност и не е претърпяно твърде много по време на пътуването.
Ако статията Ви е харесала със своята полезност, моля оставете Вашето мнение и препоръки в секцията за мнения.